Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Dijital Albüm Nedir?

Dijital Albüm Nedir?

Eski yıllarda albüm çıkarmak kolaydı, ama günümüzde eskisi kadar kolay olmuyor. Bunun en önemli nedeni insanların albüm değil de, tekli olan single çalışması yapmaları ve bu çalışmalara yönelmeleridir. Albüm çalışması maliyeti oldukça fazladır, kaset, cd, dvd, analog kayıt işlerde önemini kaybediyor. Ayrıca bütün işler dijital gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı sanatçılar ya da yeni şarkıcı adayları single çalışmaları yapıyor ve bunları dijital ortamda piyasaya sürüyorlar. Sesinizin iyi olduğunu ve yetenekli olduğunuzun farkındaysanız müzik albümü ya da single çıkartmak istiyorsanız fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız özellikle ilk önce şarkı sözü elinizde olması gerekli. Ancak şarkı sözü size ait değilse, şarkı sözü kime ait ise o şarkı sözünü yazan kişiden muvafakatname almanız gereklidir. Bu muvafakatname ile yapımcı Kültür Bakanlığından bandrol belgesi alınmasını sağlayacaktır.

Dijital Albüm ve Aranjör

Muvakatname belgesi işi halledildikten sonra, sıra aranjör ile çalışmanıza geliyor, aranjör maliyeti ortalama fiyatlar arasında değişiyor. Aranjörün daha önce yaptığı albümler bu fiyat aralığını belirliyor. Aranjör ile uğraşan insanlar sanatı seven ve aynı zamanda naif olan insanlardır. Aranjör ile çalışırken samimi olmalısınız, ben çok iyi bilirim şekilde yaklaşmayın. Aranjörünüz ile her şeyi konuşup netleştirin, sonradan fazla bütçe çıkmasını istemiyorsanız enstrümanlara kadar bütün açıklığı ile konuşun. Aranjörler mix ve mastering çalışmasını, yani başka bir kişinin dinlemesini isterler, başarılı ve çok iyi ses mühendisleri ile çalışırlar. Şarkınızı dijital platformlarda yayınlamak için yapımcı ile anlaşmalısınız ve az miktarda ücret vermelisiniz. Fakat bu ücret yapımcının kararına kalmış bir ücrettir, albümünüzün CD olarak basılmasını arzu ederseniz, ücret çok ciddi artacaktır. İlk albümünüz ise CD olarak basılması doğru bir tercih olmayacaktır.

Dijital Albüm ve Maliyet?

Dijital ortamda fazla dinleniyorsanız albüm yapmanız maliyet açısından size daha avantaj getirecektir. Dijital albümde bütün masrafları kendiniz karşılayacaksanız, yapımcınız ile uzun vadeli anlaşma yapmamalısınız. Sadece çıkaracağınız şarkı / albüm için anlaşma imzalayın. Şarkınız dijital olarak yayınlanmaya ve dinlenmeye başladı, ancak şarkınızın tanıtımı çok önemlidir. Bütçenize uygun şarkınızı YouTube videoya link olarak yollayıp şarkınızı, kendiniz tanıtabilirsiniz. Çevrenizde tanınmak ve aynı zamanda bu yolun uzun olduğunu unutmayıp, para kazanmak istiyorsanız sahne almanızda çok önemlidir. Bu işi iyi bilen doğru insanlarla yolunuzu seçerseniz güzel ve başarılı çevre elde etmiş olursunuz. YouTube single kültürü çıkışını oldukça hızlandırdı, 15 şarkı aylarca sürüyordu ancak 4 - 5 ayda bir tek bir single çıkıp ve o şarkıya klip çekiliyor. Albüm satışlarında YouTube çok önemli bir yere sahiptir.

Dijital Albüm Çıkarırken Bilinmesi Gerekenler

Dijital albüm yapılırken en temel kavramlar;

  • Dijital analog, dijital ses, MIDI audio.
  • Bilgisayar donanımlar için dijital enstrümanlar, drummach, synthesizer, samplar
  • Çeşitli efektler için delay, distortion, reverb.
  • Çok kullanılacak müzik programı içinse propellerheads reasan, steinberg cubase, ejay serisi önemlidir. Şarkınızı dinletmenin ve ilgi çekici hale getirmenizin yolları vardır.
  • Şarkınıza güzel bir video klip yayınlayın, bu şarkınızın ve klibinizin adım adım ilgi çekmesini sağlar.
  • Bir diğer şey ise radyoda şarkınızı yayınlamanız, bu sistem fazla pahalı olabilir ancak doğru kesime ulaşmanızı sağlar.
  • Bitirmiş olduğunuz albümünüzden extra şarkı paylaşın, bu sizin albümünüzün ilgi görmesine sebep olur.
  • Albümünüzden remix şarkı yayınlayın, bu remix enerjisi düşük olan şarkıya yeni bir tarz sağlar.

Albüm yapmak ve şarkılarınızın ilgi görmesini istiyorsanız, birçok şarkınızı yayınlamanız oldukça size faydalı olur.

Formun Üstü

Formun Altı

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.