Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Google Reklam Maliyetleri ve Ödemeler

Google Reklam Maliyetleri ve Ödemeler 

Firmalar Google reklamları sayesinde kendi bütçeleri doğrultusunda reklam verme imkânı bulabilmektedirler. Google reklam ücretleri genel anlamda herkesin bütçesine göre ayarlanabilecek niteliklere sahiptir. Herhangi bir alt limit bulunmaması ile birlikte her bütçeye uygun olmak üzere firmalar google reklam hizmeti alabilmektedirler.

Firma günlük bütçesi dâhilinde reklam maliyetlerini belirleyerek her gün daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilmektedir. Örneğin günlük bütçesi 10 lira olan bir firmanın aylık faturalandırma gün sayısı 30 ise aylık 300 lira civarında bir bütçesi oluşmaktadır. Kısacası böyle bir durumda google reklam için bazı günlerde 2 liralık bazı günlerde ise üst limit olarak 20 liralık reklam ücretlendirmesi vermesi mümkün olmaktadır.

Bütçe Sınırı Aşılabilir Mi?

Firma tarafından belirlenen bütçe, tıklanma ve dönüşüm gibi hedeflere yoğun olarak ulaşıldığı günlerde günlük bütçenin iki katına kadar çıkabilmektedir. Tıklanma trafiğinin yoğun olduğu günlerde firmanın maliyeti de günlük bütçesinin iki katına çıkabileceği için günlük bütçenin altında olduğu günlere göre dengeleme yapılmaktadır. Aslında belirlenen aylık ücretlendirme sınırının üstüne çıkılmayacak yalnızca diğer günlerin açığı kapatılacaktır.

Google reklamlar tarafından günlük bütçenin iki katına kadar maliyet yansıma ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi durumlara fazla yayın adı verilmektedir. Google tarafından günlük bütçeden daha fazla bir ücret alınması halinde reklam kredisi adı altında fazla maliyeti iade edilme durumu bulunmaktadır.

Fazla Yayın Hesaplanması

Google Adwords hesabına girerek buradan raporlar, sonrasında önceden tanımlanmış raporlar kısmına girilmelidir. Daha sonra ise faturanın maliyet kısmına bakılır. Fazla yayını hesaplamak ve yayınlama maliyeti üzerinden fatura kalan maliyet miktarını görerek hesap yapılır. Google reklam maliyeti faturalandırması aylık reklam maliyeti ile ödenmemiş reklam maliyetinin toplamından oluşmaktadır.

Günlük Bütçenin Bitmesi Nedir?

Firmanın günlük bütçesi bittiği takdirde google reklamlar tarafından o günlük reklam gösterimi bitmektedir. Bunun yanı sıra firmanın günlük bütçesinin bitmemesi durumunda kalan miktar bir sonraki güne aktarılır ve bu kapsamda reklam maliyetleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Google Bütçe Değişimi

Google reklamlar tarafından günlük bütçe değiştirme imkânı sunulmaktadır. İster gün içerisinde ister günde birkaç defa, isterse de ay içerisinde firma ihtiyaca göre günlük bütçesini değiştirebilmektedir. Günlük bütçenin değiştirilmesi durumunda o güne kadarki reklam maliyeti hesaplanır ve ay sonuna kadar olan gün sayısı ile yeni maliyet miktarı çarpılır 2 sonuç birbiriyle toplanır. Böylelikle yeni bir aylık bütçe hesaplanmış olur.

Google Reklam Fiyatlarının Belirlenme Etkenleri

Google reklam fiyatları açık artırma sistemi doğrultusunda anahtar kelimelere ve tıklanma sonucuna göre değişmektedir. Google reklamlarının amacı kullanıcıya en iyi deneyimi sağlamak olduğu için para teklifini de firmanın kalite puanı ile birleştirmektedir. Böylelikle reklam sıralaması belirlenmiş olmaktadır.

Google Reklamları İçin Belirlenmesi Gereken Bütçe

Google reklamlar konusunda belirlenecek bütçe reklam verilecek olan hedef kitlesi, kalite puanı ve rekabete bağlı olarak tıklama başına ücretlendirilmektedir. Bu nedenle bir firmanın ne kadar bütçe ayırması gerektiği ile ilgili hedefleri doğrultusunda bir araştırma yapması gerekmektedir.

Google Reklam Çeşitleri

Google tarafından sunulan reklam çeşitleri ise arama ağı reklamları, video reklam, uygulama reklamları, görüntülü reklamlar, alışveriş reklamları şeklinde olmakla birlikte bu reklam çeşitleri hakkında bazı kampanyalarda bulunmaktadır. Her bir reklam çeşidinin farklı reklam maliyeti ve buna bağlı olarak ücret teklifleri de oluşmaktadır.

Google Reklam Ücretleri Nasıl Ödenir?

Türkiye'de Google reklam ücretleri ödeyebilmek için kredi kartı, banka kartı ya da havale yöntemi kullanılmaktadır. Reklam veren firmalar bu seçeneklerden herhangi birini tercih ederek reklam ücretlerini ödeyebilmektedir.

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.