Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Google Reklamları Neden Çok Pahalı?

Google reklamları insanların sektörlerini ve kendi firmalarını tanıtmak ve insanlara kendi sektörleri çerçevesinde hizmet vermek içindir. Reklamları yapılan web sitesine kadar sektörü yansıtıyor ve iyi hizmet sunduğunu gösteriyorsa o kadar ziyaretçi çekecek ve reklamları o derece geri dönüş sağlayan cinsten olacaktır.

Google haksız rekabeti önlemek adına birtakım araçlar ve kurallar uygulamaktadır. Reklam anahtar kelimelerinin reklam verilen siteyle ve sektörle alakadar olup olmaması bu kurallardan bir tanesidir.

Google reklamlarıyla istenilen sektörde ve alanda reklam verilebilir. Fakat bu reklamlar her zaman adaletli olmayabilir. Kendi sektörü ve alanı olmadığı halde reklam yapan firmalar pazarda kendilerine başkalarından daha çok yer sağlamak istediklerinden bu, rekabet koşulları açısından etik olmayan bir durumdur. Google bu konuda caydırıcı olması açısından mali bakımdan yaptırımlar uygular.

Bir sektördeki anahtar kelimeleri kullanarak aynı zamanda o sektörü yansıtan ve gerçekten o sektörde hizmet veren firmalar kendi sektöründen olmayan kelimeleri de anahtar kelime haznesine ekleyerek reklam verip başka alanda hizmet veren reklam verenden daha önceliklidir. Öteki gerçekten o sektöre mensup bir vatandaşın reklam sırasını almış olabileceği için kesenin ağzını biraz daha açmak zorunda kalmaktadır.

Google reklamları tam isabetli reklam çalışması ister. Kullanılan anahtar kelimeler doğru ve yerinde seçilmelidir. Bu, Google reklam maliyetlerini etkileyen faktörlerden biridir.

Faktörlerden bir diğeri Google’ ın reklam yapılan sitenin içini okuyup okuyamamasıdır. Google renkleri algılayamaz. Çok görsel ve şahane görünen bir tema aslında Google için değersiz olabilir. Bilhassa flash teknolojisiyle yapılan web siteleri Google reklam çalışmasında olumsuz etki yaratır. Çünkü Google emeğe ve bilgiye önem verir. Flash ile yapılan sitelerin içini Google okuyamayacağı için bünyesinde bulunan bilgileri ve makaleleri okuyamaz ve siteyi değersiz görür. Bu da reklamların olması gerekenden daha pahalıya mal olmasına sebebiyet verir. Ayrıca bu durum Google reklam dışında doğal arama sonuçlarında baş sıralara gelme durumunu da imkansız hale getirir.

Dolayısıyla bir sitenin değeri kazandırma derecesiyle ölçülür. Kazandırması da doğru yöntemler ve kurallar çerçevesinde yapılmasıyla alakalıdır. Diğer özellikler ve görseller sonra gelen önceliklerdir.

Google reklamı açarken her kelime için manuel teklif verilir. Bu, o kelime için her tıklama başında harcamayı göze aldığımız değerdir. Bu değerin yanlış ya da gereğinden fazla girilmesi Google reklamlarının gereksiz pahalı olmasına sebep olmaktadır. Yanlış açılan reklam bütçeyi birkaç saatte tüketebilir. Tıklama başı maliyetin doğru hesaplanması Google reklam maliyetlerini düşük olması için gerekli bir diğer kıstastır.

Google reklamları çeşitli araçlar ve teknikler bilinerek yapılmaktadır. Bu işi profesyonellerin ellerine teslim etmek hem bütçenizi kontrol etmeniz hem de verim artışınızın garantisi açısından önem teşkil etmektedir.

Esin Pişkiner

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.