Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Google Reklam Fiyatları Farklılık Gösteriyor mu?

Google Reklam Fiyatları Farklılık Gösteriyor mu?

Google reklam fiyatları çeşitli sebeplere bağlı olarak farklılık gösteriyor. Ads-reklam Google ads sisteminde reklam fiyatları her anahtar sözcüklerde veya rekabet yapılan sahalarda farklılık teşkil ediyor. Ülkemiz açısından ise Google reklam ücretleri her tıklama başına minimum 7 kuruş ve maksimum 10 TL aralığında değişebiliyor.

Ancak 10 TL üst kota olarak belirlenmemiştir. Çünkü bazı alanlarda Google reklam ücretleri daha üst seviyede olabiliyor. Bilinenin tam aksine Google reklam ücretleri bir türü açık arttırma sistemi üzerinden çalışıyor. Diğer bir ifadeyle borsa usulü olarak da değerlendirilebilir. Bu nedenle reklam sunanlar kendi aralarında rekabet yapabiliyor. Bu da fiyatın gün boyu yükselip inmesi anlamına geliyor. Google reklam fiyatları doğrudan firmalar tarafından sunulan açık arttırma yöntemi üzerinden belirleniyor.

Reklamlarda Fiyatın Doğru Belirlenmesi, Bütçelendirme Açısından Teklif Stratejisinin Belirlenmesi

Google üzerinden reklam sunmak istediğinizde ilk olarak dikkat etmeniz gereken bazı önemli ayrıntılar söz konusudur. Reklamlarınızda fiyatın doğru bir şekilde belirlenmesi ve bütçelendirilmesi açısından teklif stratejisinin belirlenmesi konusunda bilinçli bir şekilde hareket etmelisiniz. Reklamlarınızı hangi alanlarda sunmanız gerektiğini önceden planlı bir şekilde belirlemenizde faydalar bulunuyor.

İnternet kullanıcıları Google üzerinden arama gerçekleştirdiği takdirde Adwords reklamları neticesinde hangi reklam sunanın reklamlarının gösterileceğini, reklamların görüntülenip görüntülenmeyeceğini, hangi alanda reklamların görüntüleneceğini, hangi konumda ve fiyat aralığında sunulacağına yönelik açık arttırma uygulaması gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle reklamlarınızın açık arttırma kapsamında yer alabilmesi açısından ilk olarak doğru fiyat stratejisi ve reklam alanlarınızı çok iyi düzeyde ayarlamanız gerekiyor.

Teklif Stratejileri Nelerdir?

Teklif stratejileri Google reklamlarında en çok uygulanan etkili yöntemlerden biridir. Teklif stratejileri Tıklama Odaklı ve EBM Odaklı olmak üzere toplamda 2 unsurdan meydana geliyor. Tıklama Odaklı teklif stratejilerinde kullanıcılar herhangi bir hizmet bedeli ödemiyor. Dolaysıyla yalnızca kullanıcı tarafından reklama tıklanarak ilgili web sitesi ziyaret edilir. Bu kapsamda doğrudan Tıklama Başı Maliyeti üzerinden hizmet bedeli tahsil edilir.

Web siteniz açısından ziyaretçi trafiğini pratik bir şekilde gerçekleştirmek istediğinizde de bu etkili yöntemden güvenle faydalanabilirsiniz. Arama Ağı ve Görüntülü Arama Ağlarında da tercih edebilirsiniz. Görüntüleme Odaklı Reklamlarınızda Bin Gösterim Başı Maliyet olarak gerçekleştiriliyor. Bu etkili stratejili marka bilinirliğini yükseltmek ve reklamlarınız için en uygun fiyatı belirlemenizde kullanabilirsiniz. Bu teklif stratejisini sadece Görüntülü Reklam Ağı’nda tercih edebilirsiniz.

EBM Odaklı Teklif Stratejileri

Google reklamlarında başvurulan en etkili teklif stratejilerinden biri de EBM Odaklı Teklif Stratejileridir. Basit bir şekilde uygulanan bu teklif stratejileri özet olarak edinme başı maliyet anlamına geliyor. Özellikle satın alma, formlar ve dönüşüm odaklı bir performans beklentisi söz konusu olması durumunda EBM Odaklı Teklif Stratejilerinden faydalanılabilir. Bu stratejilerin bu yönde tercih edilmesi ilgili kullanıcılar açısından maksimum düzeyde otomatikman ve hızlı bir şekilde geri dönüş sunar. Fakat bu teklif stratejilerinin tercih edilmesi açısından ilk olarak belirli bir dönüşüme gereksinim duyulur. Google Adwords tarafından söz konusu değerlendirme gerçekleştirildiği takdirde EBM Odaklı Teklif Stratejileri uygulanabilir.

Google Reklam Fiyatlarında Dikkat Edilecekler

  • Google reklam fiyatlarında firmalar arasında rekabet olduğu bilinmeli ve buna göre stratejiler belirlenmeli
  • Google reklam fiyatları inişli ve çıkışlı olduğundan bu durum gün sonuna kadar etkili olabildiği bilinmeli ve buna göre hareket edilmeli
  • Ülkemizde Google reklam fiyatlarında üst sınırın olmadığı bilinmeli ve buna göre stratejiler uygulanmalı
  • Google reklam teklifleri iyi düzeyde analiz edilmeli ve en uygun reklam teklifi kayda alınmalı
  • Reklam fiyatlarının ayrıca her dönemde de farklılık teşkil edebiliyor ve bu durumda kullanıcıların bu konuda da bilgili olmalı
  • Google reklam fiyatlarında çeşitli stratejilerin söz konusu olduğu gözlemlenmeli ve en uygun stratejilerden faydalanılmalı

 

 Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.