Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte artık her iş ve işlem internet üzerinden sanal bir şekilde yapılmaya başlandı. Bu süreç pazarlama ve reklam işlemleri için de geçerlidir. Her geçen gün internet ortamında daha fazla vakit geçiriyor, alışveriş işlemlerimizi internet ortamından sağlıyoruz. Yapacağımız herhangi bir kelime aramasında karşımıza o kelime ile bağlantılı çeşitli reklamlar çıkmakta. Peki, bu reklamlar nasıl veriliyor ve algoritması nedir?

Google Reklamları Nedir?

Google Ads veya eski adı ile Google Adwords Google’ın kendi bünyesi içinde yapmış olduğu reklamcılık hizmetidir. Ödeyeceğiniz ücret karşılığında web siteniz için yapılacak arama sonuçlarını arama motoru sayfasına yerleştirir. Bu sürecin kendi halinde ilerlemesine gerek yoktur. Ücretini ödeyerek sayfanızı üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bu noktada Google’ın dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olması reklam verenin yararına bir durum ortaya çıkarmaktadır. Ne kadar fazla insan tarafından görülür ise karı o oranda fazla olacaktır.

Nasıl Çalışır?

Google Ads metin bazlı bir reklam modelidir. Google’da sunulacak reklam belli sınırlar dâhilinde kullanılacak satırlardan oluşmaktadır. Bunlar ilgi çekici bir başlık, açıklama satırı ve site alan adıdır. Bunlara dikkat ederek vereceğiniz reklam için ücret ödemesini reklam Google tarafından gösterildiğinde değil, reklamı gören kullanıcılar reklama tıkladığında yaparsınız. Öte yandan vereceğiniz reklamla alakalı sektördeki tek şirket siz olmayacaksınız. Rakip firmalar da reklam verecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi reklamlarınızın daha üstte görünmesi için ekstra bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Reklamlar bir nevi açık arttırma usulü ile daha fazla görünürlüğe ulaşır.

Google Ads’in metin bazlı bir program olduğunu söylemiştik bu bakımından reklamınızda seçeceğiniz anahtar kelimeler reklamınızın görünürlüğü açısından belirleyici olacaktır.

Anahtar Kelime Seçimi

Reklam verirken seçtiğiniz anahtar kelime veya kelime öbeği reklam görünürlüğünüzü arttıracaktır. Reklam verirken anahtar kelimelerin konuyla alakalı ve direkt olarak konuya özel olması reklam verenin faydasına olacaktır. Kelime ile ilgili arama yapıldığında arama sonuçlarının yanında anahtar kelimenizle ilgili satış yapan tüm web sitelerde de reklamınız görünecektir.

Aynı Konuda Verilen Birden Fazla Reklamda Hangi Reklam Yayınlanır?

Aynı sektörde bulunan ve reklam veren onlarca şirket bulunmakta. Peki, Google hangi şirketin reklamının yayınlanacağına nasıl karar verir? Burada iki etmen devreye girmektedir. Bunlar; en yüksek teklif ve kalite skorudur.

  • En Yüksek Teklif: Reklam için sizin tarafınızdan üst limiti belirlenen ve ödenen ücrettir.
  • Kalite Skoru: Kalite skoru anahtar kelimenizin reklamla ne kadar alakalı olduğu ve kullanıcının ne kadar işine yaradığını ölçen bir ölçektir. Kalite skorunuz ne kadar yüksek olursa reklam görünürlüğünüz o kadar artacaktır.

Bu iki faktör rakiplerinizden ne kadar ileride olduğunuzu gösterecektir. Bu noktada Google Ads için hazırlayacağınız reklamda anahtar kelimenizin reklamınızla alakalı olması büyük önem arz etmektedir. Yapılan arama ile reklamınız ne derecede alakalı ise etkileşiminiz o derecede artacaktır. Bu noktada şu da önemlidir. Google arama sonuçları ile alakalı olan reklamları ödüllendirmekte ve daha az ücret almaktadır.

Reklamların Etkinliğini Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

Burada en önemli nokra reklamlar için tık sayısının arttırılmasıdır. Kullanıcılar sizin reklamınıza ne kadar çok tıklar ise Google bundan o kadar kazanır ve sizin reklamınız üst sıralara çıkar. Burada önemli olan nokta ise seçeceğiniz anahtar kelimenin yapılan aramalar ile alakasının yüksek olması, kullanıcıyı kolay ve hızlı bir şekilde sonuca götürmesidir. Bu unsurlar reklamınızın etkileşimini arttırır ve reklam bütçenizin en doğru şekilde kullanılmasını sağlar.    

 

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.