Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Google Ad Reklamlarında Fiyatlar Neye Göre Belirlenir?

Google Ad Reklamlarında Fiyatlar Neye Göre Belirlenir?

Hayatımızın daha dijital bir hal almaya başlaması ile firmalar arası rekabet de dijital ortama taşındı. İnsanların internet ortamında daha fazla vakit geçirmeye başlaması firmaları da markalarının görünürlüğünü arttırmak adına internette reklam vermeye itti. Bu alanda öncü arama motoru olan Google reklam hizmeti Google Ads en çok tercih edilen dijital reklam ağı oldu. Her firma kolaylıkla Google Ad üzerinden reklam verebilir. Ancak bu noktada önemli bir soru akıllara geliyor. Google Ad üzerinden verilecek reklam ücreti ne kadardır ve reklam ücretleri neye göre belirlenir?

Google Ad Reklam Süreci Nasıl Çalışır?

Google Ad reklam fiyatlarından önce reklam verme ve daha sonrasında reklamdan alınacak maksimum verim için reklamların çalışma algoritmasının bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede en az maliyetle en verimli şekilde reklamı verebilirsiniz. Öncelikle Google Ad bir çeşit açık arttırma sistemi gibi çalışmaktadır. Açıklamak gerekirse kaliteli ve verimli reklam veren firmaları daha düşük reklam maliyeti ile ödüllendirmektedir. Kullanıcılar Google’da bir arama yaptıklarında açık arttırma başlamaktadır. Kullanıcının arattığı anahtar kelimeler sizin reklamınız ile eşleştirilir. Bu noktadan itibaren reklam için açık arttırma başlamış olur. Reklamınızın açık arttırmadaki konumu iki parametreye göre belirlenir. Bunlar tıklama başı maliyet ki bunu reklam veren firma belirler. Diğeri ise anahtar kelime üzerinden verilen kalite puanıdır. Bunlar baz alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda firmaların reklamları Google aramasında belli bir sıralamaya göre gösterilir. En yüksek puanlı reklam en başta çıkar. Peki fiyatlandırma verilen en yüksek tıklama başı maliyet üzerinden mi yapılmaktadır? Bu sorunun cevabı hayır.

Reklam Ücretlendirmesi

Google Ad üzerinden vereceğiniz reklamlar gerçek tıklama başı maliyet üzerinden fiyatlandırılacaktır. Gerçek tıklama başı maliyet şu şekilde hesaplanır:

  • Bir reklam verenin kendisinden hemen sonraki reklam verene ait olan reklam sıralamasının kalite puanına bölünmesinden elde edilen tutarı geçen minimum maliyettir.

Tıklama başı maliyette reklam ödemenizi reklamınız gösterildiğinde değil kullanıcılar reklamınıza tıkladığında ve sayfanıza ulaştığında yaparsınız.

Bu noktada reklam maliyetleri anahtar kelimeler ve reklam veren firmanın bulunduğu rekabet ortamına göre değişmektedir. Reklamlar için sabit bir fiyat söz konusu değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Google Ad bir çeşit açık arttırma veyahut borsaya benzetilebilir. Anlık verilen teklifler ile fiyatlar yükselir veya düşer. Bu yüzden fiyatlar gün sonunda değişiklik gösterebilir.

Bu noktada reklam için ayıracağınız bütçe veyahut reklama harcayacağınız miktar size kalmıştır. Rekabetin yüksek olduğu bir piyasada yüksek reklam ücretinden başlamak zamanla tıklama sayınızı ve reklam sıranızı yükseltmek reklam giderlerinizin düşmesini sağlayacaktır.

Google Reklam Fiyatlarının Belirlenmesi

Bu noktada Google Ad reklam fiyatlarının belirlenmesindeki parametreler;

  • Kampanya türleri
  • Seçilecek anahtar kelimeler ve
  • Reklamın verileceği piyasadaki rekabet ortamına göre değişiklik göstermektedir.

Öte yandan Google Ad reklam ücretlerinde herhangi bir fiyat üst sınırı bulunmamaktadır. Türkiye reklam piyasası göz önüne alındığında fiyatlar 7 kuruş ile 10 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak siz bir reklam için tıklama başı maksimum maliyet olarak 30 TL teklif de verebilirsiniz. Ama bu teklif ödeyeceğiniz tutar değil ödemeyi kabul ettiğiniz en yüksek tutardır.  

Reklam veren olarak rekabeti yüksek bir piyasada reklam vermek ve reklamınızdan maksimim verim almak istiyorsanız kalite puanını yüksek tutmalısınız. Bunun için yapacağınız ilk şey anahtar kelimeyi doğru belirlemek ve kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde aradıklarına ulaşmalarını sağlamak olmalıdır. Ardından en yüksek tıklama başı maliyeti vererek arama listesinde üst sıralara çıkarak ve zamanla kullanıcılar tarafından daha fazla tıklanarak maliyetinizi düşürebilirsiniz.  

Formun Üstü

Formun Altı

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.