Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Neden Google?

Neden Google’ı Tercih Etmeliyiz?

Dünyada her gün milyarlarca insan internet üzerinden arama yapmaktadır. Bu aramalar saliseler içerisinde insanların karşısına binlerce sonuç çıkarmakta. Bu işlem birçok arama motoru üzerinden yapılabilmekte. Ancak dünya üzerinde en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Google ilk kurulan arama motoru olmamasına rağmen günümüzde en çok tercih edilen ve en başarılı aram motorudur. Google’ın bu kadar başarılı olmasının ve kullanıcılar tarafından ilk tercih edilen arama motoru olmasının sebebi nedir?

Arama Motoru

Arama motoru internet ortamından ulaşmak istediğimiz bilgi ile ilgili girdiğimiz kelimelere karşılık olarak internette anahtar kelimemiz ile alakalı arama sonuçlarını önümüze getiren mekanizmalardır.

Google’ın Gelişim Serüveni

Bunun birçok nedeni vardır. Google ilk zamanlarında arama ile alakalı sonuçlar yerine kim daha fazla ödeme yapmışsa onun sunduğu bilgileri arama sonucu olarak göstermekteydi. Buna ek olarak anahtar kelimeye göre değil metnin içeriğine göre arama sonuçları sunmaktaydı. Bu durum zamanla Google aleyhine bir sonuç ortaya çıkardı.

Bunun üzerine Google arama algoritmasında değişikliğe gitti. Yeni sisteme geçen Google yeni bir değerlendirme algoritması geliştirdi. Bu algoritmaya göre her bir internet sitesinin kaç farklı site ile alakalı olduğu raporlandı. Bu Google için bir güven referansı oldu. Ve böylelikle daha sağlıklı ve güvenilir arama sonuçları karşımıza çıkmaya başladı. Zamanla bu sistemi geliştiren Google, Adwords ile reklam almaya başladı. Reklamlardan alınan ücret Google bünyesinde yapılacak araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapılacağı meşhur laboratuarı için kullanıldı. Bunu Google görseller, haberler takip etti.

Günümüzde ise akıllı telefonların varlığı ve arama motorlarının gelişmişliği sayesinde artık her şeye tek bir tıkla ulaşmak mümkün. Hatta tek bir tıka dahi gerek kalmadan Google arama sayfasında birkaç kelime yazdıktan sonra sonuçları size göstermeye başladı. Araştırma ve geliştirme açısından çok zengin bir kaynağa sahip olan Google arama motorlarının geleceğini de yazacak gibi görünüyor.

Neden Google Tercih Edilmelidir?

Mevcut durumda Google dışında onlarca arama motoru olmasına rağmen Google en fazla tercih edilen arama motorudur. İlk kurulan arama motoru olmamasına rağmen en başarılı olmasının birçok sebebi vardır. Bu başarı Google’ı tercih sebebidir.

  • Web Site Dizini Fazladır

İlk olarak diğer arama motorlarına kıyasla Google kendi bünyesinde daha fazla web sitesi dizini bulundurmaktadır. Bu durumu açıklamak gerekirse internet ortamına bir arama yapıldığında arama motoru her sonucu kullanıcıya göstermez. Yalnızca daha önce ziyaret ettiği, kendi dizininde bulunan web sitelerini gösterir.

  • Arama Ağı Son Derece Geniştir

Google arama ağı en geniş olan arama motorudur diyebiliriz. Bir diğer tercih sebebi binlerce arama sonucunu saliseler içerisinde bizim önümüze sunmasıdır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi geliştirdiği arama algoritması sayesinde aranan anahtar kelime ile en alakalı sonuçları karşımıza çıkarmaktadır. Bu da hem zaman tasarrufu hem de kolay bir arama imkânı sunar.

  • Google Kendi Uygulamaları Yönünden Çok Zengin

Öte yandan Google kendi bünyesinde geliştirdiği uygulamalar sayesinde yalnızca bir arama motoru olmaktan çıkmıştır. Kullanıcılara daha fazla imkân sunmaktadır. Google haritalar, Youtube, Google Asistan gibi yardımcı uygulamalar sayesinde hayatın her alanında ve her anında kullanıcılara sınırsız imkânlar sunar. Bu diğer arama motorlarına kıyasla ürün yelpazesinin ne kadar geniş olduğunu gösterir.

  • Reklam Vermede Geniş Seçenekler Vardır

Bunun yanında reklam vermek ve markanızı geliştirmek için de çeşitli seçenekler sunar. Dünyada en fazla tercih edilen arama motoru olması reklamınızın en geniş kitleye ulaşması açısından faydalı olacaktır. Diğer arama motorlarına kıyasla araştırma ve geliştirme alanına en fazla yatırımı yapan dolayısıyla günceli daima takip imkânı sunan bir arama motorudur. Arama sonuçları her zaman günceldir.  

Formun Üstü

Formun Altı

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.