Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Google'da Para Vermeden Birinci Sayfada Çıkmak

Google’ın reklam verme yeri yani en üstte pembemsi olarak görünen en fazla üç reklam sonucuyla sayfanın sağında alt alta dizilmiş olan en fazla çıkan sekiz arama sonucudur. Bu bölgelerde kendiniz ya da bir reklam ajansı yoluyla yapacağınız çalışmayla var olabilirsiniz. Üstelik on dakikayı almayan bir süre zarfında…

Google reklamlarını bir reklam ajansıyla çalışarak yaptıracağınız gibi kendiniz Google’ ın kendi sitesine girerek de yapabilirsiniz. Bu pek tasvip edilen bir çalışma olmayacaktır. Çünkü Google reklam açmanın ve işlerliğini sağlamanın birçok kriteri ve planlanması mevcuttur. Birey olarak yapılan reklamlar genelde başarısız ve çok maliyet doğuran reklamlar olmaktadır. Yine de bu birey olarak da gerçekleştirilebilen bir çalışma az önce de belirtildiği gibi.

Google reklamları dışında Google aramalarında baş sıralarda yer almaya gelince bu hiç de reklam açmak kadar basit olmamaktadır. Bireylerin kendi kendilerine yapamayacakları kadar zahmetli, zaman alan, ciddi bir çalışma gerektiren ve emek isteyen, üstelik tüm bu çalışmalara rağmen garantisi de verilemeyen bir uygulamadır.

İnternet dünyasına, daha da önemlisi Google’ın sunduğu sınırsız rekabet pazarına artık herkes dahil olmaktadır. İçinde bulunduğunuz sektördeki rakipleriniz sizden çok önce Google’a reklam vermek dışında sitelerinin baş sıralarda olmasıyla alakalı çalışmalar başlatmış olabilir. Doğal arama sonuçlarında yer almak dediğimiz, kısaca SEO çalışması olarak adlandırdığımız bu uygulamayla reklam bölgelerinde olduğu gibi para vermeden ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer almış olabilir. SEO çalışmasında geç kalınmış olunabileceğine ilişkin görüşü buna dayanarak bildiriyoruz.

SEO çalışmasının işe yaraması genel olarak bakacak olursak birkaç şarta bağlıdır. Öncelikle çalışılacak olan sitenin genel yapısının Google kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Flash siteler göz alıcı ve canlı olabilir ama unutulmamalıdır ki Google tasarımı kale almaz, onun için sitenin içeriği önemlidir. İçinde bulunduğunuz meslekle ilgili ne kadar doyurucu bilgiye ve aydınlatmaya sitenizde yer verirseniz bu Google’da o kadar çok taktir görür. Bunu yaparken yazılarınızın tamamen özgün olmasına özen göstermelisiniz. Başka yerlerden alınan yazılar ve içerikler Google tarafından tespit edilir. Çünkü yazıları, içeriği vs aldığınız siteyi Google daha önceden hafızasına almıştır. Özgün içeriğinizin okunabilmesi de sitenin flash olmamasından geçer çünkü Google, flash sitelerin içini okuyamaz ve siteyi boş ya da alakasız kabul edebilir. Bu da SEO çalışmasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Hizmet verdiğiniz sektörle site içeriğinde verdiğiniz bilgilerin kelime bazında birbirini tutması kadar önemli olan bir husus da sitenizin isminin yani domain adının yaptığınız işle ne derece alakadar olduğudur. Yaptığınız işi anlatan ve reklam çalışmalarında dahi önemle üzerinde durulan kelimeler domaininiz içinde yer alıyor ve bu isim sitenizle birebir bağlantı teşkil ediyorsa bu işimizi kolaylaştıran en önemli faktörlerden olur. Sektörünüzü yansıtan kelimelerden oluşan domainleri mümkün olduğunca takip edip almaya önem gösterin. Çok cüzi rakamlarla alabileceğiniz bu isimler işiniz için ciddi yatırım olabilir. Dahası işinize olan sahiplik duygunuzu gösterir.

Esin Pişkiner

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.