Google Reklam - info@reklamgo.com - 444 30 51

Müşteri Paneli
Google Adwords, Google Reklamları

7/24 DESTEK MERKEZİ

444 30 51

Google Reklam Anahtar Kelime Aracı

Google, Google reklamları nda olsun diğer tüm hizmetlerde olsun kullanıcıların işini kolaylaştıracak sistemler geliştirmiştir. Google reklam konusunda daha önce de belirttiğimiz gibi Google çalışma basamaklarını takip ettiğinizde kendi reklamınızı kendiniz yapabilirsiniz. Tabi bu profesyonel bir reklam ajansından aldığınız hizmetin ve tecrübenin çok gerisinde kalmaktadır. Bunu bir kenara bırakırsak elbette siz de kendi reklam kampanyanızı kendi belirlediğiniz koşullar doğrultusunda yapabilirsiniz.

Fakat amacınız Google Adwords çalışmasından fayda sağlamak ve geri dönüş almaksa Google Reklam açmak işinizi bitirmeyecektir. Hangi kelimeden ne kadar geri dönüş aldığınızı yaptığınız bilmeniz Google reklam gidişatı için önem taşımaktadır. Bunun için Google reklamlarının her yönüyle sürekli takip edilmesi gerekmektedir.

Google reklamlarının verim sağlaması için en önemli kriter Google reklamı yaptığınız sektörünüzle alakalı ve daha da önemlisi arama hacmi olarak yoğun anahtar kelimeler seçebilmektir.

Bazen çok aranılan bir kelime zamanla fark edilir ki geriş dönüşte sıkıntı doğurur. Çok aranmasına hatta çok tıklatılmasına rağmen müşteri akışında verim sağlamaz. Bu da bütçenin kontrolsüz bir şekilde tüketilmesine, dolayısıyla performans düşüklüğüne sebep olur. Bu tarz kelimelerin reklam kampanyasından çıkarılması önerilir. Bunun dışındaki durumlarda sektörle alakalı kelimelerin aylık hacimlerine göre en çok aratılanları Google reklam çalışmasında sisteme girilmelidir.

Tam da bu noktada Google, internet kullanıcılarına müthiş kolaylık sağlayacak bir sistem geliştirmiştir.

Her sektöre göre aylık arama oranlarından o sektörün hangi kelimeler doğrultusunda işlediğini gösteren bu araç dünya genelindeki arama oranlarını gösterdiği gibi yalnızca yerel piyasadaki durumları da yansıtır.

Anahtar kelime aracına, araştırmak istediğiniz sektörü yazmanız yeterli olacaktır. Google, aylık arama oranlarını ayrıntısıyla ekranınıza dökecektir.

Daha özel bir çalışma yapmak istendiğinde yine Google reklam için düşünülen web sitesinin bilgileri yazılabilir. Böylece Google, yalnızca incelenmesini istediğiniz web sitesinin içeriğini okuyarak sektörünüzü, sattığınız ürünleri, verdiğiniz hizmetleri algılar ve bu çerçevede daha kişisel ve özel bir sorgulamaya girerek yine kelimeleri ve onların aylık aranma hacimlerini belirler ve bunu sisteme yansıtır. Bu da Google Reklam çalışmasında reklama gireceğiniz anahtar kelimeleri belirlemenizde, daha garantili bir şekilde geri dönüş almanızda, nokta atışı yapıp sektörde ciddi bir şekilde ağırlığınızı koymanızda etkili olur.

Sektör bazında değil de web sitesi çerçevesinde incelemeye girerseniz dikkate almanız gereken bir nokta araştırma yaptığınız web sitesinin flash altyapısı içermemesidir. Google, flash ile yapılan web sitelerinin içini okuyamadığından sektörünüzü algılayamayacak, kelime bazında arama yoğunluğunu belirleyemeyecek, dolayısıyla sonuç çıkaramayacaktır. Sözün kısası göze çok hoş görünen, afilli görseller içeren flash web siteleri Google‘ ın Anahtar Kelime Aracı dediğimiz bu çok kapsamlı ve kolaylık sağlayan sayacında bile etkisiz kalmaktadır.

Esin Pişkiner

Yardım Merkezi

Rehber Yazılarımızla Google'ı Öğrenin

Rehber makalelerimizle bilgi edinebilir, hizmet almak istediğiniz konuları önceden keşfedip alacağınız sonuçları öngörebilir, Google'ı tanıyabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.